Historie klubu

Začátky sportovního života v Dolním Němčí jsou spjaty s hospodářskou krizí, která postihla Československou republiku počátkem 30. let dvacáteho století. V této době byla velká část mladých hochů i mužů bez práce a volný čas krátili i sportem. První přátelský zápas podle částečných pravidel se hrál již v roce 1932 na hřišti v Hluku s tamním DSK Hluk a Dolní Němčí překvapivě vyhrálo 7:0. U založení dobrovolného Dělnického sportovního klubu Dolní Němčí stáli první fotbaloví nadšenci i obětaví funkcionáři, kteří byli zvoleni do prvního výboru. V únoru 1933 byl ustaven prozatimní výbor. V březnu byla svolána Valná hromada a zvolen řádný výbor, v dubnu bylo uvedeno do provozu nové hřiště. Klub nebyl zaregistrován a hrál jen přátelské zápasy. V roce 1936 se rozpadl. Činnost klubu byla obnovena na jaře v roce 1939 a začalo se hrát o první mistrovské body.

V době okupace byla činnost omezována nadřízenými orgány, ale obětaví funkcionáři pokračovali dále, věnovali se dorostu, který v těžké době šířil slávu obce. V roce 1944 dorostenci reprezentovali Hanáckou župu, když se probojovali do Prahy, kde se zúčastnili závěrečných bojů o mistrovství Protektorátu Čech a Moravy za účasti Sparty a Slávie Praha, Ostravy, Olomouce a dalších družstev a z osmi účastníků vybojovali 4. místo. Po osvobození přešla převážná část úspěšných dorostenců do A mužstva hrající v 1.B třídě a v roce 1947 se postoupilo do 1.A třídy. Díky obětavým funkcionářům se v Dolním Němčí představily takové týmy jako Sparta Praha, Baťa Zlín, Vítkovice i s Pepi Bicanem, 2x dokonce Lvíčata ČSR, za přítomnosti České televize se uskutečnil tah sportky. Od roku 1933 až do poloviny roku 1956 se hrálo na hřišti v Okluku, od podzimu 1956 se začalo hrát na nově zbudovaném hřišti na Loskách a v roce 1961 byly uvedeny do provozu nové šatny a tribuna.

Do roku 1965 hrávalo Dolní Němčí nejdříve v Hanáckých soutěžích, pak v soutěžích Gottwaldovského a později Jihomoravského kraje. V soutěžním ročníku 1964/65 postoupilo A mužstvo do krajského přeboru, kde hrálo nepřetržitě do roku 1978, kdy sestoupilo do 1.A třídy, kde hrálo do roku 1981, kdy následoval postup a až na jeden ročník se hrál krajský přebor až do roku 1991, kdy se oslavoval postup do divize. Zde sehrálo Dolní Němčí nepřetržitě 12 sezón až do roku 2003. Nejlepšími divizními výsledky byly dvě 3. místa v soutěžních ročnících 91/92 a 94/95 a 4. místo v soutěžním ročníku 95/96. V roce 2003 přišel sestup do krajského přeboru, kde hrálo mužstvo s jednou přestávkou po sestupu v roce 2009 a rychlém návratu o rok zpět až do sezóny 2011/12, kdy přišel další pád do současně hrané I.A třídy.

B mužstvo mužů hrávalo nižší soutěže, nejčastěji okresní přebor a v roce 2003 bylo zrušeno. V roce 2010 byla znovu jeho činnost obnovena, nyní po dvou postupech už zase startuje v okresním přeboru. V součastnosti má TJ Dolní Němčí kromě družstev mužů také dorostenecké družstvo, které je teď účastníkem krajské soutěže po letošním pádu z dlouhodobě hraného krajského přeboru, dvě žákovská družstva hrající krajskou soutěž a jeden žákovský tým v okresní soutěži, a k tomu starší a mladší žákovskou přípravku v okresním přeboru.

TJ Dolní Němčí vychovalo několik nadějných fotbalistů, kteří se prosadili i v ligových celcích. V šedesátých a sedmdesátých letech v Bohumíně, Gottwaldově, Uherském Hradišti, NHKG Ostrava či Vsetíně, v osmdesátých letech v Baníku Ostrava nebo mistrovském dorostu Zbrojovky Brno. V současnosti hojně zásobujeme mládežnické celky ligového klubu 1.FC Slovácko. Zejména v kategorii přípravky jsou naši mladí kluci zakladním stavebním pilířem tohoto oddílu. V posledním období vsadilo Dolní Němčí na své vlastní odchovance. Klub se věnuje práci s mládeží, umožňuje všem mládežníkům účast na mnoha zimních i letních turnajích včetně zahraničních. Pořádali jsme mnoho zimních halových turnajů žáků a přípravek a v létě byli organizátory několika turnajů přípravek, kterých se zúčastnili mimo jiné celky Baníku Ostrava, FC Vítkovice, 1. FC Slovácko, FC Tescoma Zlín či Aritma Praha. Naši odchovanci byli v nedávné době zařazeni do mládežnických reprezentací České republiky jak v kategorii dorostenců, tak kategorii dorostenek a navíc Vít Nemrava okusil hostování na rok a půl v anglické Premier League v kádru West Ham United FC.